twojaerecepta logo
Strona głównaBlogVines: Mechanizm działania, dawkowanie i potencjalne skutki uboczne

Vines: Mechanizm działania, dawkowanie i potencjalne skutki uboczne

logo twojaerecepta
Twoja E-recepta
3.07.2024 r.

Jaki jest mechanizm działania leku Vines? Co zawiera ten lek i jak należy go stosować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zaznaczamy, że tekst ma charakter informacyjny. Przed użyciem leku, zawsze przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ niewłaściwe stosowanie leku może stanowić zagrożenie dla Twojego życia lub zdrowia.


Czym jest Vines? 


Vines to jeden z preparatów stosowanych w antykoncepcji hormonalnej. Jego działanie opiera się na dwóch substancjach czynnych: gestodenie i etynyloestradiolu, które zapobiegają niechcianej ciąży. Tabletki Vines są przeznaczone do stosowania doustnego i są dostępne wyłącznie na receptę po konsultacji lekarskiej.


Mechanizm działania


Działanie leku Vines polega na zapobieganiu owulacji, zagęszczaniu śluzu szyjkowego i zmianach w endometrium, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej i zagnieżdżenie się zarodka. Lek szybko się wchłania i zapewnia wysoką skuteczność, pod warunkiem odpowiedniego stosowania.


Skład leku


Vines jest złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym, który zawiera dwie substancje czynne: etynyloestradiol i gestoden. W opakowaniu znajduje się 28 tabletek: 24 żółte tabletki oraz 4 zielone tabletki placebo. 


Skład tabletek Vines


Substancje czynne:

15 mikrogramów etynyloestradiolu

60 mikrogramów gestodenu


Substancje pomocnicze (w tabletkach aktywnych):

Celuloza mikrokrystaliczna

Hypromeloza

Laktoza jednowodna

Stearynian magnezu

Polakrylina potasowa

Dwutlenek tytanu

Lak aluminiowy

Żółcień chinolinowa


Substancje pomocnicze (w tabletkach placebo):

Laktoza bezwodna

Celuloza mikrokrystaliczna

Stearynian magnezu

Żelowana skrobia kukurydziana

Krzemionka koloidalna bezwodna

Dwutlenek tytanu

Talk

Alkohol poliwinylowy

Makrogol

Żółcień chinolinowa

Indygotyna

Czarny tlenek żelaza

Lak aluminiowy

Żółcień pomarańczowa



Dawkowanie


Lek Vines powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Standardowo przyjmuje się jedną tabletkę dziennie o stałej porze, najpierw 24 żółte tabletki, a następnie 4 zielone tabletki placebo. Po zakończeniu cyklu należy kontynuować przyjmowanie tabletek bez przerwy, aby zapewnić ciągłość działania antykoncepcyjnego. Lek Vines należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Standardowa dawka to jedna tabletka dziennie, o stałej porze, najlepiej z niewielką ilością płynu. Tabletki przyjmuje się doustnie, zgodnie z kolejnością wskazaną na blistrze.


Schemat dawkowania:

  • 24 dni: Aktywne, żółte tabletki zawierające hormony.
  • 4 dni: Zielone tabletki placebo.

Podczas czterodniowego okresu przyjmowania zielonych tabletek placebo powinno pojawić się krwawienie, znane jako krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj występuje ono na 2. lub 3. dzień po zażyciu ostatniej żółtej, aktywnej tabletki. Po zakończeniu zielonych tabletek placebo należy natychmiast rozpocząć nowy blister, bez względu na to, czy krwawienie ustąpiło. Ważne jest, aby przyjmować tabletki codziennie o zbliżonej godzinie, aby zapewnić ciągłość działania antykoncepcyjnego.


Stosowanie leku Vines w ten sposób zapewnia ochronę przed ciążą także w trakcie tych czterech dni przyjmowania tabletek placebo.



Zasady stosowania


Jeżeli w poprzednim miesiącu nie były stosowane środki antykoncepcyjne zawierające hormony:

  • Rozpoczęcie stosowania: Lek Vines należy rozpocząć w pierwszym dniu normalnego cyklu (pierwszy dzień miesiączki).
  • Natychmiastowa ochrona: Jeśli stosowanie rozpocznie się w pierwszym dniu miesiączki, lek natychmiast chroni przed zajściem w ciążę.
  • Inne dni cyklu: Przy rozpoczęciu stosowania między 2. a 5. dniem cyklu, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni.

Zmiana z innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego lub złożonego antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego:

  • Bez przerwy: Można rozpocząć stosowanie leku Vines od razu następnego dnia po zakończeniu stosowania poprzedniego preparatu.
  • Z tabletek z placebo: Jeśli poprzednie opakowanie zawierało tabletki bez substancji czynnej, stosowanie Vines można rozpocząć kolejnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancję czynną.
  • Zmiana z systemów terapeutycznych: W przypadku zmiany z dopochwowego lub transdermalnego systemu antykoncepcyjnego, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zmiana z metody wyłącznie progestagenowej:

  • Dowolny dzień: Można przestawić się w dowolnym dniu z tabletki zawierającej wyłącznie progestagen, z implantu lub systemu domacicznego (IUD) w dniu ich usunięcia lub z postaci we wstrzyknięciach w dniu kolejnego planowanego zastrzyku.
  • Dodatkowa ochrona: Przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek Vines należy stosować dodatkowe środki ochronne (np. prezerwatywy).

Po poronieniu lub przerwaniu ciąży:

  • Zalecenia lekarza: Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po porodzie:

  • Rozpoczęcie stosowania: Stosowanie leku Vines można rozpocząć w 21. - 28. dniu po porodzie.
  • Po 28. dniu: Jeśli stosowanie rozpocznie się później niż 28. dnia, należy stosować mechaniczną metodę antykoncepcji przez pierwsze 7 dni.
  • Przed wznowieniem stosowania: Jeśli po urodzeniu dziecka doszło do stosunku przed ponownym rozpoczęciem przyjmowania leku Vines, należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży lub poczekać do wystąpienia następnej miesiączki.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Vines:

  • Objawy przedawkowania: W przypadku jednorazowego przyjęcia większej ilości tabletek mogą pojawić się nudności, wymioty lub krwawienie z narządów rodnych.
  • Konsultacja z lekarzem: W przypadku przyjęcia leku przez dziecko, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pominięcie zastosowania leku Vines:

Pominięcie tabletek placebo: Jeśli pominięta została jedna z zielonych tabletek placebo, nie ma to wpływu na skuteczność leku. Należy wyrzucić pominięte tabletki placebo.

Pominięcie aktywnych tabletek: Jeśli pacjentka zapomni przyjąć żółte tabletki aktywne (tabletki 1-24 z blistra), należy postępować według poniższych wskazówek:

  • Opóźnienie mniej niż 24 godziny: Ochrona antykoncepcyjna jest zachowana. Należy przyjąć pominiętą tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie pominięcia, a kolejną tabletkę przyjąć o zwykłej porze.
  • Opóźnienie więcej niż 24 godziny: Możliwe jest zmniejszenie ochrony antykoncepcyjnej. Im więcej kolejnych tabletek pominięto, tym wyższe ryzyko zmniejszenia skuteczności leku.
  • Pominięcie więcej niż jednej tabletki: Należy skonsultować się z lekarzem.
  • Pominięcie jednej tabletki w pierwszym tygodniu: Przyjąć tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie pominięcia (nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie). Przez kolejne 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Jeśli doszło do stosunku w tygodniu pominięcia, istnieje możliwość zajścia w ciążę – konieczna konsultacja z lekarzem.
  • Pominięcie jednej tabletki w drugim tygodniu: Przyjąć tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie pominięcia (nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie). Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.
  • Pominięcie jednej tabletki w trzecim lub czwartym tygodniu: Przyjąć pominiętą tabletkę natychmiast (nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie). Zamiast przyjmować tabletki placebo, rozpocząć kolejne opakowanie bez przerwy. Alternatywnie, przestać przyjmować aktywne tabletki i bezpośrednio przejść do zielonych tabletek placebo przez maksymalnie 4 dni. W przypadku braku spodziewanego krwawienia, przed rozpoczęciem kolejnego opakowania skonsultować się z lekarzem.Przerwanie stosowania leku Vines:
  • Dowolny moment: Stosowanie leku można przerwać w dowolnym momencie.
  • Planowanie ciąży: Zaleca się rozpoczęcie prób poczęcia po pierwszej prawidłowej miesiączce.
  • Inna antykoncepcja: Jeśli nie planuje się ciąży, należy skonsultować się z lekarzem w celu wyboru innej metody antykoncepcji.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Vines należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Umów się na konsultację lekarską online

Szybka i wygodna teleporada z naszymi lekarzami. Zarezerwuj swoją konsultację już teraz.

Przeciwwskazania do stosowania leku


Alergia na składniki leku


Historia zakrzepów krwi


Udar lub zawał serca


Bardzo wysokie ciśnienie krwi


Cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych


Hiperhomocysteinemia


Wysokie stężenie tłuszczów we krwi


Dusznica bolesna


Zapalenie wątroby typu C


Ciąża i karmienie piersią



Potencjalne skutki uboczne


Niektóre z możliwych skutków ubocznych to:


Pokrzywka


Zapalenie pochwy


Zwiększone ryzyko zakrzepów krwi


Zaburzenia libido


Bolesne miesiączkowanie


Skurcze mięśni brzucha


Nieregularne miesiączki



Interakcje z innymi lekami


Substancje czynne zawarte w Vines mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego ważne jest, aby poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Możliwe interakcje mogą występować z:


Lekami przeciwpadaczkowymi


Lekami stosowanymi w leczeniu gruźlicy


Lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby typu C


Lekami stosowanymi w leczeniu zapalenia stawów


Lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia


Bosentanem


Modafinylem


Gryzeofulwiną


Cyklosporyną


Teofiliną


Tyzanidyną


Zielem dziurawca


Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem stosowania leku Vines skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy przyjmowane przez Ciebie leki mogą wchodzić w interakcje z tym środkiem antykoncepcyjnym.



Ciąża i karmienie piersią


Vines nie powinno się stosować w okresie ciąży ani karmienia piersią, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka.



Recepta online na tabletki antykoncepcyjne Vines


Na naszym portalu oferujemy usługę recepty online, umożliwiającą ciągłość przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych bez konieczności wizyty w poradni stacjonarnej. Wystarczy wybrać lek na naszym portalu, wypełnić formularz medyczny i uiścić opłatę za konsultację. Nasz specjalista oceni formularz oraz historię leczenia, a jeśli będzie to uzasadnione, wystawi e-receptę na lek Vines.

Zamów e-receptę teraz

Uzyskaj swoją e-receptę szybko i wygodnie! Skorzystaj z naszej usługi już teraz.

Popularne wpisy

Stres a przybieranie na wadze: jak przerwać błędne koło? Czyli dlaczego tyję ze stresu?

Dowiedz się, jak stres wpływa na Twoją wagę i jak przerwać błędne koło przybierania na wadze. Poznaj sposoby radzenia sobie ze stresem i odzyskaj kontrolę nad swoim zdrowiem i wagą.

Przeczytaj
Jedzenie emocjonalne

Objawy zawału serca u kobiet

Dowiedz się, jakie są objawy zawału serca u kobiet. Zrozum różnice w objawach, na które warto zwrócić uwagę, aby szybciej zareagować i zadbać o zdrowie.

Przeczytaj
zawał serca u kobiet

E-recepta transgraniczna Online

E-recepta transgraniczna to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na realizację recepty elektronicznej w innym kraju niż ten, w którym została wystawiona. Ułatwia to życie osobom często podróżującym po Europie oraz tym, którzy mieszkają i pracują w różnych państwach. Jak zrealizować e-receptę transgraniczną?

Przeczytaj

Niedoczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie, leki, wizyta online

Niedoczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie, leki. Skorzystaj z wizyty online i uzyskaj receptę na leki.

Przeczytaj

Depresja i zaburzenia lękowe (łagodne przypadki, kontynuacja leczenia) - objawy, przyczyny, leczenie, leki, wizyta

Depresja i zaburzenia lękowe (łagodne przypadki) - objawy, przyczyny, leczenie, leki i wizyta u specjalisty. Dowiedz się, jak rozpoznać symptomy i jakie metody terapii są skuteczne.

Przeczytaj
Dziewczyna z depresją

Benzodiazepiny - co to, jak działają, ile utrzymują się w moczu?

Benzodiazepiny – co to jest, jak działają na organizm oraz jak długo utrzymują się w moczu? Poznaj kluczowe informacje na temat tych substancji i ich wpływu na zdrowie.

Przeczytaj
Benzodiazepiny

Co to są psychotropy? Jak działa na zdrowego człowieka, jak długo utrzymują się w organizmie?

Dowiedz się, czym są psychotropy, jak wpływają na zdrowego człowieka oraz jak długo utrzymują się w organizmie. Zrozum ich działanie i znaczenie dla zdrowia psychicznego.

Przeczytaj
zamyślony o psychotropach

Menopauza - co to jest, objawy, jak długo trwa?

Menopauza – co to jest, jakie są jej objawy i jak długo trwa? Poznaj etapy menopauzy, jej wpływ na organizm oraz sposoby łagodzenia dolegliwości.

Przeczytaj
kobieta po 50
Używamy plików cookie

Używamy plików cookies, aby lepiej dostosować tą stronę do Twoich potrzeb. Dzięki nim możemy ulepszać kampanie reklamowe i kierować do Ciebie lepiej spersonalizowane komunikaty. Pliki cookies odpowiedzialne są również za analitykę, dzięki której lepiej rozumiemy jak organizować treści czy nawigację na stronie dbając o jej użyteczność. Jeśli chcesz zezwolić tylko na wybrane cookies, kliknij “Pozwól mi wybrać”. Twoja zgoda musi dotyczyć minimum, potrzebnego do poprawnego działania strony. Natomiast kliknięcie “Akceptuję” pozwala nam na umieszczenie ciasteczek w Twojej przeglądarce i na przetwarzanie danych uzyskanych w ten sposób. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać swoją zgodę. Aby to zrobić przejdź do “Zarządzaj plikami cookies”.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Maradmed Sp. z o.o. Cele przetwarzania danych osobowych, okresy przechowywania opisane są w Polityce Prywatności.