Leczenie otyłości - lekarz, leki, skutki, wizyta online
Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym. Zazwyczaj wynika z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Dotyczy osób w każdym wieku - dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Bardzo negatywnie wpływa na różne funkcje organizmu. Otyłość może prowadzić m.in. do chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu II, a nawet nowotworów. Z tego względu nie wolno jej bagatelizować. Zatem, jak leczyć otyłość? Aby dowiedzieć się, jak walczyć z tą chorobą cywilizacyjną, zapraszamy do konsultacji z naszym lekarzem od otyłości!
Wypełnij formularz medyczny
Otyłość - przyczyny
Do najczęstszych przyczyn otyłości można zaliczyć:
- brak aktywności fizycznej;
- nadmierne spożycie kalorii;
- zaburzenia hormonalne;
- przyjmowanie niektórych leków, m.in. kortykosteroidów, beta-adrenolityków czy leków przeciwdepresyjnych.
Za otyłość często odpowiadają też czynniki genetyczne. Należy jednak pamiętać, że najczęściej wynika z naśladowania stylu życia rodziców - dzieci zwykle przejmują ich nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej.
Leczenie otyłości - zmiana stylu życia to podstawa
Kluczowym elementem leczenia otyłości jest zmiana stylu życia. Istotna jest poprawa nawyków żywieniowych i zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Bardzo ważne, aby chory ograniczył ilość spożywanych kalorii i wybierał nieprzetworzone produkty spożywcze. Podczas leczenia otyłości polecana jest dieta z umiarkowanym deficytem kalorycznym, która umożliwia stopniową utratę wagi. Chory powinien maksymalnie ograniczyć spożywanie fast foodów, słodyczy, słonych przekąsek i potraw smażonych na głębokim tłuszczu. Istotne, aby jego dieta bazowała na warzywach, owocach, chudym nabiale, zdrowych tłuszczach i pełnoziarnistych produktach zbożowych.
Farmakologiczne leczenie otyłości - na czym polega?
Jeśli zmiana stylu życia przez okres 3-6 miesięcy nie daje oczekiwanych rezultatów, warto rozważyć farmakologiczne leczenie otyłości. Obecnie w krajach Unii Europejskiej zarejestrowane są 3 leki na otyłość:
- liraglutyd - reguluje poziom glukozy we krwi, zwiększa uczucie sytości, redukuje uczucie głodu i spowalnia opróżnianie żołądka. Prowadzi do redukcji masy ciała, przede wszystkim poprzez utratę tkanki tłuszczowej.
- Kombinacja chlorowodorku naltreksonu i bupropionu - hamuje ośrodek głodu, stymuluje ośrodek sytości i w efekcie redukuje apetyt.
- Orlistat - blokuje działanie lipazy, co ogranicza trawienie tłuszczów i zmniejsza ich wchłanianie. W efekcie obniża kaloryczność posiłków.
Aby wybrać odpowiedni lek na otyłość, należy skonsultować się z lekarzem od otyłości, który oceni stan zdrowia pacjenta i dobierze odpowiednią farmakoterapię.
Jak leczyć otyłość?
Aby rozpocząć farmakologiczne leczenie otyłości, należy odbyć wizytę u profesjonalnego lekarza od otyłości, który pomaga pacjentom w walce z tą chorobą. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, dobierze właściwe leki na otyłość na podstawie stanu zdrowia i przedstawi możliwe efekty uboczne. Dodatkowo będzie monitorować postępy terapii i zapewni profesjonalne wsparcie w trakcie leczenia. Wszystkich, którzy poszukują polecanego lekarza od otyłości, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. U nas można umówić się na wizytę online z doświadczonym specjalistą. Nasz lekarz udzieli dokładnych informacji na temat tego, jak leczyć otyłość i w razie potrzeby wypisze receptę na odpowiednie preparaty.