Menopauza (klimakterium) - w jakim wieku, ile trwa, objawy, wizyta online
Menopauza to stan, w którym dochodzi do trwałego zakończenia cykli menstruacyjnych. Jest to bardzo trudny okres dla wielu kobiet, ponieważ wiąże się z licznymi zmianami i dolegliwościami. Zawroty głowy, drażliwość, zmęczenie i uczucie gorąca to tylko część objawów menopauzy.
Wypełnij formularz medyczny
Co to menopauza?
Menopauza, znana również jako przekwitanie lub klimakterium, to etap w życiu kobiety, w którym jajniki przestają wytwarzać hormony. Z biologicznego punktu widzenia menopauza oznacza zakończenie zdolności rozrodczych.
Menopauza — w jakim wieku?
Kiedy pojawia się menopauza? W jakim wieku występuje? Zazwyczaj przychodzi między 45. a 55. rokiem życia. Czas nadejścia klimakterium zależy od wielu czynników, m.in. genetyki, liczby ciąż i porodów, przebytych chorób i długości cyklu menstruacyjnego. Znaczenie mają też czynniki środowiskowe, takie jak dieta czy wpływ ekspozomu na organizm.
Ile trwa menopauza?
Wiele kobiet zastanawia się, ile trwa menopauza. Nie da się wskazać konkretnej informacji, ponieważ czas trwania klimakterium zależy od indywidualnych cech organizmu i kilku czynników, m.in. takich jak genetyka czy styl życia. Klimakterium najczęściej trwa ok. 10 lat, choć proces wygasania funkcji jajników może się przedłużyć nawet do 12-14 lat.
Klimakterium — objawy
Jakie są pierwsze objawy menopauzy? Początkowo zauważalne są zmiany w cyklu menstruacyjnym — miesiączki stają się nieregularne, a krwawienia bardziej obfite lub wyjątkowo skąpe. Po pewnym czasie oprócz nieregularnych miesiączek pojawiają się również uderzenia gorąca, które są wynikiem wahań poziomu estrogenu.
Jakie są kolejne symptomy klimakterium? Objawy menopauzy to także płaczliwość, drażliwość, chroniczne zmęczenie, trudności z koncentracją, nocne poty oraz problemy ze snem. To jednak nie koniec szczegółowych objawów menopauzy. Wraz z obniżeniem poziomu estrogenu i progesteronu kobieta może doświadczać suchości pochwy, co prowadzi do dyskomfortu w trakcie stosunków płciowych.
Kiedy ustępują objawy menopauzy?
Zawroty głowy, zmęczenie i uczucie gorąca — to jedne z pierwszych objawów menopauzy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Kiedy ustępują? Nie da się wskazać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. U niektórych kobiet symptomy mogą zniknąć po 3-4 latach, podczas gdy inne mogą odczuwać je nawet przez 10 lat lub dłużej.
Silne objawy menopauzy — co robić?
Już wiadomo, co to jest menopauza i jakie są szczegółowe objawy menopauzy. Co robić, jeśli w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie? Warto zdecydować się na konsultację z lekarzem. U nas można zarezerwować wizytę online. Nasz specjalista dokładnie wytłumaczy, w jakim wieku zaczyna się menopauza i przedstawi wszystkie symptomy przekwitania. Wyjaśni też, co robić w przypadku zmęczenia i uczucia gorąca w czasie klimakterium. Podczas konsultacji nasz lekarz odpowie również na pytania, np. dotyczące tego, kiedy ustępują objawy menopauzy. Wskaże też informacji na temat menopauzy a zawrotów głowy. Dodatkowo nasz specjalista może wypisać odpowiednie leki, aby złagodzić objawy klimakterium.