Nadciśnienie tętnicze - kontrola, leczenie, objawy, przyczyny, skutki, wizyta online
Nadciśnienie tętnicze to choroba, w przypadku której ciśnienie krwi jest trwale podniesione. Jego wartość osiąga 140/90 mm Hg lub więcej. Nadciśnienie tętnicze często przez długi czas nie daje żadnych objawów. Zatem, jeśli ciśnienie nie jest systematycznie monitorowane, choroba zwykle zostaje wykryta dopiero wtedy, gdy pojawią się powikłania w różnych narządach, takich jak np. serce czy mózg.
Wypełnij formularz medyczny
Nadciśnienie - objawy
Jak rozpoznać nadciśnienie? Objawy tej choroby to:
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- przewlekłe zmęczenie,
- nadmierna potliwość,
- kołatanie serca,
- problemy ze snem,
- duszności,
- ból zamostkowy.
Po dostrzeżeniu tych objawów nadciśnienia tętniczego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie nadciśnienia.
Jakie są normy ciśnienia krwi?
Prawidłowe ciśnienie mieści się w przedziale 100-139/60-89 mmHg. Ciśnienie wynoszące 120/80 mmHg jest uważane za optymalne. O nadciśnieniu mówimy, gdy wartości ciśnienia skurczowego przekraczają 139 mm Hg lub ciśnienia rozkurczowego są wyższe niż 89 mm Hg.
Jeśli normy ciśnienia krwi zostaną przekroczone, nie warto czekać. Najlepiej udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie nadciśnienia pod okiem specjalisty.
Wysokie ciśnienie - przyczyny
Co powoduje wysokie ciśnienie? Przyczyny mogą być następujące:
- palenie papierosów,
- otyłość,
- przewlekły stres,
- spożywanie nadmiernej ilości alkoholu,
- spożywanie nadmiernej ilości soli,
- niezdrowa dieta,
- mała ilość aktywności fizycznej.
Co jeszcze może powodować wysokie ciśnienie? Przyczyną często są czynniki genetyczne. Jeśli bliscy krewni cierpią na tę chorobę, jesteśmy mocno obciążeni.
Skutki nadciśnienia tętniczego
Już wiadomo, jakie mogą być objawy i przyczyny wysokiego ciśnienia. Teraz czas poznać skutki nadciśnienia tętniczego:
- niewydolność nerek;
- niewydolność serca;
- zawał serca;
- uszkodzenie naczyń siatkówki oka;
- udar mózgu;
- opuchlizna kończyn.
Jak widać, skutki nadciśnienia tętniczego mogą być bardzo poważne, dlatego nie wolno bagatelizować tej choroby.
Leczenie nadciśnienia tętniczego poprzez dietę
Już wskazaliśmy informacje o objawach nadciśnienia tętniczego, jego przyczynach i skutkach. Teraz czas podpowiedzieć, jak leczyć tę chorobę. Otóż jeśli normy ciśnienia krwi zostaną przekroczone, należy udać się do specjalisty. Podczas leczenia nadciśnienia kluczowa jest zmiana trybu życia. Istotne jest zmniejszenie spożycia soli i produktów wysokoprzetworzonych. Dieta osoby z nadciśnieniem powinna być bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, nasiona i owoce morza.
Farmakologiczne leczenie nadciśnienia
W przypadku pojawienia się objawów nadciśnienia tętniczego najlepiej umówić się na wizytę online u naszego lekarza. Specjalista ten przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, opracuje indywidualny plan leczenia i dobierze właściwe leki. Ponadto przedstawi dokładne
przyczyny wysokiego ciśnienia i odpowie na pytania pacjenta. Dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu potrafi on dopasować odpowiednie leki wspierające leczenie nadciśnienia.