Nieregularne krwawienia miesiączkowe - przyczyny, jakie badania, objawy, wizyta online
Menstruacja, zwana również miesiączką, to zjawisko fizjologiczne, które na pewnym etapie życia pojawia się w zasadzie u każdej kobiety. W dużym skrócie miesiączka jest cyklicznym złuszczaniem się nabłonka macicy, które wywoływane jest przez określone zmiany stężenia hormonów płciowych. Miesiączka ma wpływ m.in. na przebudowę endometrium, zmiany zachodzące w piersiach czy w pochwie, temperaturę ciała, działanie układu nerwowego, działanie układu krążenia, a także na nastrój psychiczny. Wszystkie te elementy razem są częścią cyklu miesiączkowego.
Wypełnij formularz medyczny
Cechą charakterystyczną menstruacji jest to, że występuje ona zasadniczo regularnie, mniej więcej co około 28 dni. Czasem zdarza się, że pojawi się ona dzień czy dwa wcześniej lub później, jednak uśredniony czas to właśnie 28 dni. Czasem jednak w wyniku zaburzeń czy negatywnego wpływu różnych czynników pojawiają się nieregularne miesiączki, które potrafią bardzo utrudnić życie. Skąd się one biorą i jak z nimi walczyć? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania to jesteś teraz we właściwym miejscu. Korzystając z naszych usług z łatwością znajdziesz powód nieregularnego okresu u siebie i będziesz mogła go na nowo wyregulować.
Kiedy mówimy o nieregularnych miesiączkach?
Jak już wspomnieliśmy, okres przypada średnio raz na około 28 dni, jednak ten przedział czasowy może ulec delikatnym odchyleniom w obie strony, co jest całkowicie normalne. W przypadku kiedy jednak odchylenie to wynosi więcej niż kilka-kilkanaście dni, możemy mówić o nieregularnej miesiączce. Najczęściej nie występuje ona jednokrotnie, a różnice w czasie wystąpienia menstruacji ulegają zmianie (wydłużają się lub skracają). Powodem takiego stanu rzeczy może być wiele czynników, które mogą zaburzyć cykl.
Nieregularny okres - przyczyny
Jeżeli chodzi o wydłużenie cyklu miesiączkowego, przyczyny mogą być naprawdę różne. Dzielą się one na zaburzenia wewnętrzne/choroby oraz czynniki zewnętrzne/środowiskowe, które mogą mieć negatywny wpływ na miesiączkowanie. W tych pierwszych najcześciej przyczyną są różnorodne zaburzenia hormonalne oraz choroby tarczycy. Te dwa problemy zdrowotne potrafią bardzo skutecznie zaburzyć pracę układu rozrodczego, w tym także wpłynąć na miesiączkowanie. Aby rozwiązać te problemy konieczna będzie pomoc specjalisty. Innym zjawiskiem zdrowotnym, który może wpłynąć na nieregularność miesiączkowania jest zespół policystycznych jajników. Negatywnie wpływa też cukrzyca, nieprawidłowa budowa lub zaburzenia funkcjonowania pochwy, infekcje narządów rodnych oraz poważne zaburzenia odżywiania.
Wśród zewnętrznych czynników na zaburzenia miesiączkowania bardzo często wpływ mają używki różnego rodzaju, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej oraz stres. Z tymi problemami można poradzić sobie skutecznie nawet bez pomocy specjalisty, jednak jego porady mogą okazać się kluczowe dla przywrócenia regularności miesiączkowania.
Nieregularne miesiączki - jakie badania należy wykonać?
Przede wszystkim należy umówić się na konsultacje z ginekologiem, który po wykonaniu wstępnych badań skieruje nas dalej lub przepisze leczenie. Biorąc pod uwagę, że najczęstszą przyczyną nieregularnych miesiączek są zaburzenia hormonalne oraz problemy z tarczycą łatwo się domyślić, że kolejnym krokiem będzie umówienie się do endokrynologa. Z użyciem naszej platformy umówisz się na takie konsultacje online w kilka chwil. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnego formularza i wypełnisz go zgodnie z instrukcjami.