Problemy żołądkowo-jelitowe - objawy, jakie badania, leki, wizyta online
Problemy gastryczne skutecznie utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków, a bez konsultacji lekarskiej często nie wiemy, po jakie leki sięgnąć, czego powinniśmy unikać oraz jak pomóc sobie w złagodzeniu dolegliwości. Na naszej stronie umówisz się na konsultację lekarską online, w trakcie której otrzymasz e-receptę, niezbędne zalecenia i – w razie takiej potrzeby – zwolnienie L4. Przed wizytą zapoznaj się z możliwymi objawami problemów żołądkowych i jelitowych, aby wywiad ze specjalistą przebiegł sprawniej.
Wypełnij formularz medyczny
Problemy jelitowe i żołądkowe – jakie powodują objawy?
Problemy gastryczne mogą przybierać różne nasilenie i cechować się odmiennym zestawem objawów. Najczęściej należą jednak do nich biegunka, bóle brzucha i zaparcia, a także nudności i wymioty. Oprócz tego pacjenci mogą doświadczać problemów z jelitami pod postacią bólu, skurczy, zgagi, a także uczucia pełności nawet po niewielkim posiłku. W przypadku problemów jelitowych objawy mogą również obejmować osłabienie organizmu czy nasiloną potliwość. Najczęściej pacjenci określają owe dolegliwości jako niestrawność – ich przyczyny mogą być jednak zróżnicowane.
Problem z jelitami – objawy i przyczyny
W przypadku problemu z jelitami objawy wyżej opisane mogą mieć różne przyczyny, w tym zarówno wynikające z jednorazowych czynników, jak i mniej lub bardziej poważnych chorób. Z tego powodu wyróżnia się niestrawność czynnościową oraz organiczną – do wystąpienia pierwszej z nich mogą się przyczynić ciężkostrawne lub nieświeże posiłki, zbyt szybkie spożycie dużej ilości pokarmu, a także kontakt z dymem papierosowym i ekspozycja na stres.
Z kolei niestrawność organiczna jest spowodowana schorzeniami występującymi w obrębie przewodu pokarmowego. Mowa tu na przykład o zespole jelita drażliwego, SIBO czy zapaleniu jelita grubego. Podłożem dolegliwości mogą być ponadto nietolerancje pokarmowe. W przypadku problemów jelitowych objawy nie powinny być ignorowane – zwłaszcza jeśli utrzymują się niepokojąco długo.
Problemy z jelitami – jakie badania?
Na problemy żołądkowe nasz lekarz może zalecić między innymi leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego – znajdziemy wśród nich zarówno tabletki, jak i krople, a nawet herbaty. W przypadku podejrzenia, że podłoże niestrawności może być poważne, lekarz w trakcie konsultacji doradzi pacjentowi wykonanie odpowiednich badań. Najczęściej wykonuje się badania z krwi i kału, choć niekiedy chorych kieruje się również na ultrasonografię czy kolonoskopię.
Nasi specjaliści udzielają ponadto porad dotyczących diety w niestrawności. Pacjenci powinni spożywać jedynie lekkie pokarmy bez przypraw, na przykład gotowane warzywa z ryżem. Posiłki powinny być niewielkie, ale spożywane częściej, powoli i w regularny sposób. Należy odstawić wszelkie gazowane napoje i soki, a także mocną herbatę i kawę. Przy braku przeciwwskazań warto spożywać napary z ziół, takich jak mięta, rumianek czy koper włoski. Serdecznie zapraszamy do umówienia konsultacji lekarskiej online na naszej stronie – oferujemy elastyczne terminy i atrakcyjne ceny usług!