Stres i łagodne objawy lękowe - objawy, przyczyny, skutki, leczenie, wizyta online
Na konsultacje online w celu kontynuacji leczenia zapraszamy również pacjentów zmagających się z łagodnymi objawami lękowymi oraz psychologicznymi skutkami stresu, którzy przyjmują zalecone przez psychiatrę leki psychotropowe. Jeżeli nie możesz umówić się na wizytę do swojego lekarza lub nagle skończyły Ci się leki, zachęcamy do umówienia wizyty online na naszej stronie – od naszych specjalistów otrzymasz receptę do zrealizowania w każdej aptece oraz, w razie potrzeby, zwolnienie L4.
Wypełnij formularz medyczny
Uczucie niepokoju, lęk, skutki i objawy stresu – kontynuacja leczenia psychiatrycznego
Uczucie niepokoju często nazywane jest stanami lękowymi. Co to jest i w przebiegu jakich zaburzeń może występować? W przypadku zespołu lęku uogólnionego przyjmuje formę długotrwałego, przykrego napięcia emocjonalnego, męczliwości, zamartwiania się, problemów ze snem i koncentracją, a także przewlekłymi bólami. Jeśli uczucie niepokoju dotyczy konkretnej sytuacji czy czynników, bardzo często mówi się o fobii. W jej przypadku kontakt ze stresorem może skutkować na przykład dusznościami, drżeniem ciała, wzmożoną potliwością, zawrotami głowy, nudnościami, uciskiem w gardle czy problemami z wysławianiem się.
Tego rodzaju dolegliwości mogą się również pojawiać jako objawy stresu – w przypadku, gdy występują w nasilonym stopniu, przedłużają się lub nie mijają wraz z ustąpieniem działania stresora, zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą. Długotrwałe, nasilone uczucie niepokoju oraz psychologiczne i somatyczne objawy stresu mogą w poważny sposób zakłócać codzienne funkcjonowanie.
Przyczyny, rodzaje i skutki stresu – co warto wiedzieć?
W psychologii wyróżnia się 2 rodzaje stresu – eustres oraz dystres. Pierwszy z nich niesie dla nas pewne korzyści w postaci motywacji do wysiłku, natomiast drugi wiąże się z silnym, niekiedy paraliżującym dyskomfortem psychicznym i może wymagać konsultacji lekarskiej. Dystres może prowadzić do rozwinięcia się uczucia niepokoju oraz somatycznych objawów stresu, takich jak drżenie rąk, duszności czy kołatanie serca, które zwrotnie mogą powodować lub nasilać dyskomfort psychiczny. Przyczyny stresu mogą być różne, a jego nasilenie może być uwarunkowane czynnikami biologicznymi, indywidualnymi oraz środowiskowymi.
Skutki stresu – nadmiernego i przedłużającego się – mogą przybierać formę różnych zaburzeń psychicznych, w tym depresji czy zaburzeń odżywiania, a także powodować problemy ze snem oraz prowadzić do otyłości i chorób somatycznych, takich jak nadciśnienie tętnicze.
Lęk i stres – leczenie
W przypadku lęku oraz stresu leczenie najczęściej obejmuje farmakoterapię zaleconą przez psychiatrę oraz – w zależności od przyczyny dolegliwości – psychoterapię. Jeżeli Twój lekarz przepisał Ci leki psychotropowe i potrzebujesz kolejnej recepty, zapraszamy do skorzystania z naszych usług i umówienia się na komfortową konsultację online w dogodnym dla Ciebie terminie. Możesz zdecydować się na kontakt telefoniczny, wideorozmowę, a także chat ze specjalistą – otrzymaną receptę zrealizujesz w dowolnej aptece!