Zaburzenia miesiączkowania - objawy, jakie badania, problemy hormonalne, wizyta online
Regularne miesiączki wskazują na dobry stan zdrowia kobiety i prawidłową równowagę hormonalną. Niestety, niektóre z Pań doświadczają zaburzeń cyklu menstruacyjnego, które mogą być spowodowane różnorodnymi czynnikami - zarówno psychologicznymi, jak i fizjologicznymi. Zaburzeń miesiączkowania nie wolno bagatelizować. W przypadku nieprawidłowości koniecznie należy zgłosić się do lekarza.
Wypełnij formularz medyczny
Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny
Najczęstsze przyczyny zaburzeń miesiączkowania to:
- choroby tarczycy;
- zaburzenia przysadki mózgowej;
- hiperprolaktynemia;
- długotrwały stres;
- anoreksja lub bulimia;
- niedobory składników odżywczych;
- stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
- zrosty w macicy, pochwie lub szyjce;
- nieprawidłowości w budowie macicy, jajników lub jajowodów.
Zaburzenia miesiączkowania - objawy
Jakie są symptomy zaburzeń miesiączkowania? Objawy mogą być następujące:
- bardzo bolesne miesiączki;
- pojawianie się skrzepów krwi;
- bardzo skąpe lub wyjątkowo obfite krwawienia;
- cykle menstruacyjne krótsze niż 24 dni lub dłuższe niż 38 dni;
- krwawienie trwające mniej niż 3 dni lub dłużej niż 7 dni.
Jakie mogą być inne symptomy zaburzeń miesiączkowania? Objawy często obejmują również: pojawianie się krwawień pomiędzy cyklami menstruacyjnymi, silne bóle podbrzusza i obniżone samopoczucie.
Problemy hormonalne - objawy najczęściej występujące
W ostatnim czasie coraz więcej Pań zgłasza się do lekarzy z podejrzeniem problemów hormonalnych. Objawy, które u siebie zauważają to:
- chroniczne zmęczenie;
- wzrost lub spadek masy ciała;
- spadek libido;
- problemy skórne;
- problemy ze snem;
- brak energii.
Co jeszcze może świadczyć o problemach hormonalnych? Objawy, które zazwyczaj takim zaburzeniom, to także problemy z koncentracją, zaburzenia trawienia i nadmierna potliwość.
Zaburzenia miesiączkowania - jakie badania?
Jak zdiagnozować zaburzenia miesiączkowania? Jakie badania wykonać? Najważniejsze jest USG, dzięki któremu lekarz ma szansę ocenić stan narządów rozrodczych i wykluczyć możliwość ciąży. Zaleca się również wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak:
- E2,
- PRL,
- FSH,
- LH,
- DHEA-SO4.
Co jeszcze sprawdzić, jeśli podejrzewamy zaburzenia miesiączkowania? Jakie badania warto dodatkowo wykonać? Zaleca się również skontrolowanie poziomu hormonów tarczycy.
Zaburzenia miesiączkowania - co robić?
W przypadku zaburzeń miesiączkowania należy udać się do lekarza w celu zidentyfikowania przyczyny problemu i podjęcia leczenia. Specjalista przeprowadza wywiad medyczny i wykonuje odpowiednie badania. W niektórych przypadkach lekarz przepisuje leki, dzięki którym można przywrócić regularność cyklu menstruacyjnego.
W razie podejrzenia zaburzeń miesiączkowania lub potrzeby uzyskania recepty w celu kontynuacji leczenia warto skonsultować się z naszym lekarzem. Zapraszamy serdecznie do umówienia wizyty online. Zapewniamy pełen profesjonalizm i sprawną realizację usługi. Nasz specjalista to doświadczony lekarz, który posiada bogatą wiedzę na temat zaburzeń miesiączkowania.