Zapalenie zatok - objawy, leczenie, leki, lekarz, wizyta online
Zapalenie zatok to choroba, która stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wizyt lekarskich. Choć objawy zapalenia zatok mogą mieć różne podłoże, w wielu przypadkach wiążą się z koniecznością zastosowania leków dostępnych na receptę, a nierzadko również skorzystania z L4. Symptomy pogarszają bowiem codzienne funkcjonowanie i przyczyniają się do bardzo złego samopoczucia, które może utrudniać wykonywanie obowiązków zawodowych. Masz objawy zapalenia zatok? Umów się na konsultację lekarską na naszej stronie – otrzymasz receptę oraz niezbędne leki w dogodnym dla Ciebie terminie.
Wypełnij formularz medyczny
Zapalenie zatok – leczenie, przyczyny i objawy
Objawy zapalenia zatok mogą do złudzenia przypominać te, które odczuwamy podczas kataru siennego – zależy to jednak od nasilenia choroby. Pacjenci doświadczają zapchanego nosa, uczucia rozpierania lub nawet bólu u nasady nosa, bólu głowy i pogorszenia węchu. Niekiedy do symptomów mogą dołączyć gorączka, ból gardła, ucha, a w przypadku zapalenia zatok szczękowych również ból zębów i nieświeży zapach z jamy ustnej. Objawy zapalenia zatok obejmują ponadto spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, natomiast katar przyjmuje kolor od żółtego do zielonego.
Różne przyczyny mogą prowadzić do wystąpienia zapalenia zatok – leczenie może się różnić w zależności od stwierdzonego podłoża. Może ono być wirusowe, bakteryjne, grzybicze, a także alergiczne. Co więcej, zapalenie zatok może przybierać także formę ostrą oraz przewlekłą. W przypadku pierwszej z nich mówimy najczęściej o chorobie wirusowej bądź bakteryjnej, a objawy powinny ustąpić do 10 dni, choć u niektórych pacjentów utrzymują się nawet do 4 tygodni. U pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok mówimy o okresach remisji i nasilenia objawów, choć nigdy nie ustępują one całkowicie. Chroniczne zapalenie zatok diagnozuje się w przypadku obecności symptomów dłużej niż 12 tygodni.
Leki na zapalenie zatok – leczenie infekcji
Na naszej stronie szybko umówisz się z lekarzem od zatok (laryngologiem) lub internistą, który wypisze Ci receptę na skuteczne leki dostosowane do indywidualnego obrazu choroby. W przypadku wirusowego podłoża objawów stosuje się leki na zatoki działające objawowo, natomiast jeśli podłoże jest bakteryjne, lekarz przepisuje antybiotyki.
Pacjentom zaleca się płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej, stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa, a także leki przeciwzapalne. W razie potrzeby do leczenia włącza się także substancje przeciwbólowe. Jeżeli u pacjenta występują dodatkowe objawy mogące świadczyć o wystąpieniu powikłań lub o konieczności dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki, nasz lekarz przekazuje zalecenia co do dalszego postępowania, w tym udanie się na stacjonarną wizytę u lekarza od zatok.
Leki na zatoki i zalecenia lekarskie
Oprócz przepisania leków na zapalenie zatok nasz lekarz zaleca najczęściej pozostanie w domu i odpoczynek, jako że w przypadku infekcji wirusowej – najczęściej wywołującej tę chorobę – chory może zarażać inne osoby. Warto również zadbać o zdrową dietę i unikać przetworzonej żywności, alkoholu i produktów mlecznych.