Badania poziomu TSH - jak się przygotować, norma, jaki poziom jest niebezpieczny?
Zdrowie to jedna z najcenniejszych wartości, jakie posiadamy. Gdy cieszymy się dobrym zdrowiem, możemy troszczyć się o rodzinę, mamy energię do rozwijania swoich pasji i zainteresowań, a także siłę do pracy, która zapewnia nam stabilność finansową. Często, dopiero gdy nasze zdrowie zaczyna się pogarszać, uświadamiamy sobie jego prawdziwą wartość. Dziś, dzięki rozwojowi medycyny i technologii wiele schorzeń i chorób można wykryć we wczesnym stadium, dzięki czemu da się skutecznie zatrzymać lub spowolnić ich rozwój, co znacząco poprawia jakość życia. Absolutną podstawą diagnostyki są oczywiście regularne badania i wizyty u lekarzy, którzy błyskawicznie określą stan naszego zdrowia i pomogą dobrać odpowiednie specyfiki oraz dietę, dzięki czemu możliwe będzie utrzymanie dobrego zdrowia.
Wśród często wykonywanych badań wymienić można z pewnością badania TSH. To specyficzny wskaźnik, który pozwala szybko określić sprawność i działanie narządu, jakim jest tarczyca. Wśród osób, które nie miały do czynienia z tym badaniem wcześniej, często pojawiają się liczne pytania dotyczące m.in. tego, co o naszym stanie zdrowia może powiedzieć TSH, jaki poziom TSH jest niebezpieczny, a także, kiedy należy wykonać badanie TSH. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw naszym czytelnikom i przygotowaliśmy artykuł, w którym udzielamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań o TSH. Zapraszamy do lektury.
TSH — co to za wskaźnik i co może powiedzieć o stanie naszego zdrowia?
Aby móc zrozumieć, czym jest TSH i dlaczego jest tak ważny, warto zapoznać się najpierw z informacjami o narządzie, którego ten wskaźnik dotyczy, czyli tarczycy. Tarczyca to niewielki narząd umiejscowiony w okolicach podstawy szyi. Zbudowany jest z dwóch płatów, które połączone są cieśnią. Charakterystyczną cechą w budowie tarczycy jest to, że zazwyczaj prawy płat jest większy od lewego. Oba płaty składają się z komórek pęcherzykowych, których zadaniem jest produkcja i magazynowanie hormonów, które z kolei są odpowiedzialne za wiele istotnych procesów zachodzących w organizmie.
Wiemy już więc, czym jest tarczyca i jaka jest jej rola. Czym zatem jest wskaźnik TSH? TSH jest skrótem od nazwy hormonu — Tyreotropiny, który wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Hormon ten ma wpływ na zwiększenie masy narządu tarczycy, znaczne zwiększenie przepływu krwi przez nią, a także nasilenie produkcji hormonów tarczycy, czyli tyroksyny i trójjodotyroniny. TSH jest więc hormonem, który ma bardzo duży wpływ na pracę i sprawność tarczycy. Badanie tego wskaźnika może pomóc w diagnostyce schorzeń takich jak niedoczynność i nadczynność tarczycy.
Jaki poziom TSH jest niebezpieczny?
Tarczyca — podobnie jak wiele innych narządów — sprawnie pracuje, kiedy poziom dostarczanego do niej TSH znajduje się w pewnych normach. Prawidłowy poziom TSH wynosi między 0,27 mj/l a 4,2 mj/l. Kiedy następuje zaburzenie w przepływie tego hormonu, a jego poziom staje się zbyt niski lub zbyt wysoki, zaczynają pojawiać się charakterystyczne problemy, będące objawami odpowiednio nadczynności lub niedoczynności tarczycy.
Czym grozi niski poziom TSH?
Niski poziom TSH niemal zawsze oznacza nadczynność tarczycy. Objawia się on poprzez zmiany w metabolizmie, które prowadzą do nagłej i szybkiej utraty wagi, problemów ze snem, biegunek, przyspieszonej akcji serca, zaburzeń cyklu miesiączkowego, a także zwiększonej potliwości. Jest to stan niewłaściwy dla naszego organizmu, który nieleczony może doprowadzić do poważnych problemów i powikłań.
Badania TSH — kiedy należy je wykonać?
W przypadku TSH badania może zlecić lekarz rodzinny, a następnie rozpoznaniem wyników i diagnostyką zajmuje się endokrynolog. Wiele osób, które wcześniej nie miały styczności z problemami z tarczycą, zastanawia się też, jak przygotować się do badania TSH? Wskaźnik TSH odczytuje się z surowicy krwi, a więc aby je przeprowadzić, konieczne będzie jej pobranie. Nie trzeba do tego żadnych specjalnych przygotowań. Co więcej — możemy uspokoić wiele osób, które zastanawiają się, czy do badania TSH trzeba być na czczo — nie trzeba, można spokojnie spożyć posiłek przed wyjściem do punktu pobrań.
Badanie TSH lekarz może zlecić wtedy, kiedy zaczynają pojawiać się charakterystyczne objawy wskazujące na możliwość wystąpienia zaburzeń pracy narządu tarczycy. Należy wykonać je najszybciej jak to tylko możliwe. Wcześnie wykryta niedoczynność czy nadczynność tarczycy może być skutecznie regulowana dostępnymi na rynku lekami, co będzie miało zdecydowanie pozytywny wpływ na jakość życia pacjenta zmagającego się z którymś z tych schorzeń.